Peťovy stránky

Trabant

TM 1958

Nový osobní automobil Trabant

Trvalo to dlouho, než bylo započato se sériovou výrobou tohoto typu automobilu, který pod zn. P 50 byl v Zwickau zkoušen, konstruován a vyvíjen a teprve pak pod jménem „Trabant" získaným v soutěži, nesporně ovlivněné úspěšnými starty sovětských Sputniků, byl dán do sériové výroby.

Říká se, že „co dlouho trvá, bývá dobré" — toto platí zejména v případě Trabanta. Již samotné pečlivě provedené analysy, nesčetné vývojové postupy a zkoušky jsou zárukou konečného úspěchu.

Od samého začátku se dbalo na to, aby nový malý vůz nebyl pouhou „střechou nad hlavou". Toto zásadní hledisko bylo dodrženo ve všech směrech.

Technická základní koncepce vozu jako čtyřsedadlové limuzíny se samonosnou karosérií s rozsáhlým použitím lisovaných dílů z Duroplastu, s dvouválcovým vzduchem chlazeným dvoudobým motorem obsahu 500 cm3 s předním náhonem se spotřebou 6 litrů/100 km a při rychlosti 90 km/hod ukázala se po všech předběžně provedených zkouškách jako naprosto pevná. Dvoutaktní motor má sice svůj původ v Sasku, avšak v Zwickau byl prvotřídně „vypěstěn" a jeho známé přednosti rozhodly o jeho použití. Při vší dokonalosti dvoutaktního principu je konstrukce dvoutaktních motorů poměrně jednoduchá (proto tedy geniální) a kromě zmenšených výrobních nákladů má výhodu v tom, že je naprosto spolehlivý.

Dvoutaktní motor je chlazen vzduchem. Správná teplota je jednak udržována v celém obvodu a ani v zimě, ani v létě nemůže nic prorezavět, zavařit se, zamrznout, ucpat a nemůže ani dojít k prasknutí bloku. Při chlazení by mohlo jedině nastat přerušení klínového řemenu větráku. Poněvadž však současně pohání osvětlení, rozsvítí se ihned kontrolní světlo.

Motor Trabantu je neustále čerstvě mazán. Mazání bude ještě zlepšeno vyzkoušeným samočinně míchaným olejem pro dvoutaktní motory zn. Hyzet. Způsob mazání dvoutaktu usnadňuje rychlé spouštění motoru i za vysokého mrazu, poněvadž olej se nemůže usadit ve skříni.

Spouštění Trabantu je ovládáno šestivoltovou baterií s vysoce výkonným spouštěčem.

Přední náhon s motorem 500 cm3 je konstrukčně velmi zdařilý. Je účelně lehký, zabírá nepatrný prostor a dosahuje vysokého stupně účinnosti.

Řazení rychlostí je velmi lehké a nehlučné. Pro hladkou jízdu, šetření motoru a nízkou spotřebu pohonných látek je v hnacím řízení bezprostředně za spojkou vestavěna volnoběžka, kterou lze vyřadit z činnosti.

Trabant je vskutku jednou z nejmodernějších konstrukcí automobilu. Celý hnací agregát včetně závěsu kol, pérování a řízení je uložen do pomocného rámu, který je přírubou napojen na vlastní plošinový rám. Montáž a demontáž motoru je možno provést velmi snadno a rychle.

Karosérie Trabantu je samonosná a tím i lehká. Plošinový rám je spojen s nárazníky a celá kostra je z lisovaných dílů ocelového plechu.

Jednou z nejlepších předností Trabantu je zavěšení kol a pérování přední a zadní nápravy. Přední kola jsou nezávisle na sobě odpérována.

V Trabantu bylo ve značné míře použito výlisků z umělé hmoty „Duroplastu". Tyto lehké, dobře isolující, mimořádně pružné a snadno opravitelné výlisky jsou jednou z podstatných předností Trabantu.

Z Duroplastu jsou téměř všechny vnější díly karosérie.

Nastupování do Trabantu je velmi snadné širokými dveřmi na přední sedadlo s dvojitým sklopením předního sedadla na sedadlo zadní. Přední sedadla se dají upravit do podélné polohy podle potřeby, a jsou posunovatelná. Přístrojová deska je bohatě vybavena. Volant má hluboko uloženou hlavici, což je výhodné z hlediska bezpečnosti řidiče.

V automobilu je prostor 75×60×60 cm pro zavazadla. Dobré vybavení vozu, jeho výkon a vlastnosti odpovídají moderním požadavkům rychlého a bezpečného provozu. Vysoce cenná je rychlost optimální — 80 km/hod, a špičkový výkon 90 km/hod, a mimořádná výkonnost při zdolávání horských výšek, a v neposlední řadě i malá spotřeba 6—6,5 l na 100 km. Všechny tyto vlastnosti jsou předpokladem, aby Trabant se stal skutečně správným malým vozem.

Vnitřní rozměry karosérie:

předního sedadla 1220 mm
zadního sedadla 1170 mm
dveří 850 mm
šíře vozu 1500 mm
rozchod vpředu 1200 mm
rozchod vzadu 1220 mm

Technické údaje:

Motor – dvouválec-dvoutakt se symetrickým rozvodem
vrtání a zdvih 66×73 mm
zdvihový obsah 500 ccm
stupeň komprese 6,7 : 1
výkon 18 ks při 3750 ot/min.
maximální kroutící moment 4,5 mkg při 2500 ot/min.
klikový hřídel 3 X zalomený ve valivých ložiskách a ojnice plavmo uložená, vzduchové chlazení pomocí axiálního ventilátoru poháněného od klikového hřídele přes klínový řemen, mazání směsí, bateriové zapalování,
baterie 6 V 56 Ah.
čtyřstupňová převodovka s uzavíratelným volným během, převody: 1. — 4,08, II. — 2,38, III. — 1,5, IV. — 1,02, vratný chod — 5,35, řazení pod volantem, převod v nápravě 4,93.

Vozidlo:

Plochý rám s ocelovými žebry jako samonosná karosérie navařená s podlahovou nosnou deskou. Přední samostatné zavěšení kol s příčnými pery, zadní výkyvná, polonápravy trojúhelníkovým uložením a příčnými progresivně činnými pery, vpředu a vzadu dvojčinné teleskopické tlumiče, obruče 5,20—13, hřebenové řízení, hydraulická brzda, obložení brzd 462 cm2, mechanická ruční brzda na zadní kola.

Rozměry

rozsah rychlostí:

I. stupeň do 20 km/h
II. stupeň do 35 km/h
III. stupeň do 60 km/h
IV. stupeň do 90 km/h
nejvyšší rychlost 90 km/h
optimální rychlost 80 km/h

stoupání:

I. stupeň 30 %
II. stupeň 16 %
III. stupeň 10 %
IV. stupeň 5 %

Všeobecné údaje:

rozvor náprav 2020 mm
rozchod vpředu 1200 mm
rozchod vzadu 1220 mm
světlost 180 mm
poloměr otáčení cca 10 m
váha vozu s náplněmi 620 kg
nejvyšší celková váha 950 kg
délka 3375 mm
šířka 1500 mm
výška 1395 mm
Žádné komentáře